• تهران، انتهای یادگار امام جنوب خیابان امامزاده عبدالله پلاک 28

چیلر چیست و چه انواعی دارد؟

  • خانه / چیلر چیست و چه انواعی دارد؟

چیلر چیست و چه انواعی دارد؟

 

«تجهیزات و تأسیسات ملل»-  یکی از تخصص های ما در مجموعه تجهیزات و تأسیسات ملل، چیلر است. اما سوال اینجاست که چیلر چیست و چه انواعی دارد؟ چیلر سیستمی است که با استفاده از سیکل تبرید تراکمی یا سیکل تبرید جذبی گرما را از مایع می‌گیرد. زمانی که مایع سرد شد این سرما در تجهیزات تهویه مطبوع مانند هواساز و فن کوئل استفاده می شود. بنابراین چیلر گرمای آب را می گیرد و از سرمای آب می توان محیط را سرد کرد یا از گرمای گرفته شده  در کاربردهای گرمایشی استفاده شود. در چیلرها گازی وجود دارد که به آن گاز مبرد می گویند. این گاز در کندانسور (بخش فنی چیلر) با سه روش آب خنک، هوا خنک و تبخیری، خنک کاری می‌شود.

در واقع چیلر در دو حوزه تهویه مطبوع و صنعتی کاربرد دارد.

چیلر تهویه مطبوع
در کاربرد تهویه مطبوع، آب سرد شده در چیلر برای سرد کردن و کاهش رطوبت هوا در واحدهای اداری، صنعتی و تجاری متوسط تا بزرگ استفاده می‌شود. ما این چیلرها را در مجموعه تجهیزات و تاسیسات ملل تامین کرده و ساختمان های مشتریان را تجهیز می کنیم.

چیلر صنعتی
این چیلرها در واقع با چیلرهای تهویه مطبوع تفاوت چندانی ندارند اما به دلیل کاربرد صنعتی قوی تر هستند. از این نوع چیلر در کاربرد صنعتی، آب سرد شده برای خنک‌کاری کنترل شده محصولات، مکانیزم‌ها و ماشین آلات کارخانه استفاده می‌شود. برای مثال، چیلر صنعتی در صنایع مختلف کاربرد دارد که برخی از آنها عبارتند از:  پلاستیک، قالب‌سازی، ریخته‌گری، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع دارویی و غیره. چیلرهای صنعتی بخشی از تجهیزات ارائه شده توسط مجموعه تجهیزات و تاسیسات ملل است که به همراه خدمات آن به مشتریان ارائه می شود.

چیلر تراکمی چیست ؟
چیلر تراکمی بر اساس تراکم گاز مبرد،(گاز سرد کننده) عمل سرمایش را انجام می‌دهد. در این نوع چیلر ابتدا فشار گاز توسط کمپرسور افزایش یافته و سپس وارد کندانسور (دستگاه فنی چیلر) شده و با از دست دادن حرارت، به مایع تبدیل می‌شود. این مایع از طریق شیر انبساط و کاهش دما و فشار، وارد اواپراتور شده و گرمای آب در مجاورت با اواپراتور را می‌گیرد. در نتیجه آب سرد شده در چیلر تولید می‌شود. چیلر تراکمی از بخش های مختلف کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، شیر انبساط، لرزه گیر، تابلو برق و سایر بخش ها تشکیل شده است. در مجموعه تجهیزات و تأسیسات ملل ما این نوع چیلر را برای مشتریان نصب کرده و خدمات مختلف پس از فروش را ارائه می دهیم. ضمن اینکه مشتریان می توانند چیلر مورد نظرشان را از طریق ما تهیه کنند.

چیلر جذبی چیست؟
مبنای کار چیلر جذبی و تراکمی یکسان می‌باشد با این تفاوت که از روش دیگری برای افزایش فشار گاز خروجی از اواپراتور با هدف انتقال به کندانسور استفاده می‌شود. بخار آب پس از اواپراتور، توسط مایعی مانند لیتیوم بروماید جذب می‌شود. محلول مایع جذب کننده و آب به وسیله پمپ به مولد حرارتی انتقال می‌یابد. سپس این محلول گرم می‌شود و در نتیجه، آب محلول، بخار شده و وارد کندانسور می‌شود. بقیه سیکل همانند سیکل تراکمی انجام می‌گیرد. از گرمای اتلافی در سایر منابع می‌توان به عنوان مولد حرارتی استفاده کرد که باعث افزایش بازدهی می‌شود. چیلر جذبی شامل این قسمت ها می شود: جذب کننده، مولد بخار، کندانسور، اواپراتور، شیر انبساط، لرزه گیر، تابلو برق.

مشاوره رایگان مجموعه تجهیزات و تاسیسات ملل را برای انواع چیلر استفاده کنید. ما انواع چیلر را تامین، تجهیز و نگهداری می کنیم

نظر دهید