• تهران، انتهای یادگار امام جنوب خیابان امامزاده عبدالله پلاک 28

چند نوع سردخانه داریم؟

  • خانه / چند نوع سردخانه داریم؟

چند نوع سردخانه داریم؟

 

«نجهیزات و تأسیسات ملل»- سردخانه یکی از تأسیساتی است که در مجموعه تجهیزات و تأسیسات ملل تامین و تجهیز مکان شما را به انواع سردخانه با افتخار انجام می دهیم. لذا در این یادداشت به انواع سردخانه خواهیم پرداخت تا مشتریان گرامی در جریان نیازها و نحوه رفع نیاز تاسیساتی خود قرار گیرند.

در نگاهی کلی امروزه سردخانه برای نگهداری مواد غذایی و افزایش عمر نگهداری آنها و همچنین به منظور افزایش کیفیت عرضه محصول، مورد استفاده قرار می گیرد.بسیاری از مشاغل نظیر باغداران، عرضه کنندگان لبنیات و مواد پروتئینی به این تجهیزات نیاز دارند تا بتوانند نیازهای مشتریان خود را پاسخگو باشند. انواع سردخانه بسته به نوع مواد غذایی و حجم و ابعاد به دسته های زیر تقسیم بندی می‌شوند.

انواع سردخانه بر اساس دمای فضای یخچال
سردخانه ها به دو دسته اصلی بالای صفر و زیر صفر طبقه بندی می شوند. غالب کاربرد سردخانه بالای صفر نگهداری میوه، دارو و لبنیات است اما در سردخانه های زیر صفر علاوه بر داروهایی نظیر واکسن های کرونا، کاربرد سردخانه  نگهداری گوشت و مرغ و ماهی است. در این میان می توان از دسته سومی از سردخانه ها نام برد که از آنها برای سرد کردن سریع مواد غذایی استفاده کرد. به این نوع سردخانه ها تونل انجماد می گویند. اما دسته چهارمی از سردخانه وجود دارد که از آن برای نگهداری بستنی استفاده می شود. به این نوع سردخانه، سردخانه دو مرحله ای می گویند.

سردخانه باغداران و لبنیاتی ها
سردخانه هایی که به نام بالای صفری شناخته می شوند و غالبا از آن جهت نگهداری مواد غذایی در دمایی بالاتر از دمای انجماد استفاده می‌کنند. دمای معمول این سردخانه ها معمولا بین ۰ تا ۴ درجه سانتیگراد است. در این نوع سردخانه انواع سبزی، میوه نظیر سیب و گلابی و هلو و انگور و انواع لبنیات نظیر ماست و سرشیر و کره محلی و … نگهداری می شود. همچنین گوشت بقلمون، شترمرغ، مرغ و ماهی و گوساله و گوسفند را نیز در این نوع سردخانه نگهداری می کنند. یکی از فعالیت های ما در مجموعه تجهیزات و تاسیسات ملل، تجهیز فضاهای شما به سردخانه باغداران و لبنیاتی هاست.

سردخانه گوشت انواع حیوانات
سردخانه زیر صفر برای نگهداری  انواعی از مواد غذایی و دارو استفاده می شود که باید منجمد شوند.  دمای این نوع سردخانه معمولا پایین‌تر از صفر درجه سانتیگراد بوده و ۱۸- درجه سانتیگراد معمول‌ترین دمای نگهداری در این نوع سردخانه است. همانطور که پیشتر اشاره شد عموما ماهی و گوشت و مرغ یخ زده و سایر مواد غذایی یخ زده را در سردخانه زیر صفر نگهداری می کنند. ما در مجموعه تجهیزات و تاسیسات ملل این نوع از محصول را تامین و خدمات تاسیساتی آن را ارائه می دهیم.

تونل انجماد
تونل انجماد نیز نوعی از سردخانه است که عموما برای سرد و منجمد کردن سریع مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.  دمای این نوع سردخانه در حدود ۴۰- درجه سانتیگراد است. تونل انجماد با سرعت بالا مواد غذایی را به دمای ۱۸- درجه سانتیگراد می‌رساند.

سردخانه بستنی (دو مرحله ای)
بستنی یکی از صنایعی است که به طور کامل به سردخانه نیاز دارد. برای  نیز یکی از  معمولا در دمایی پایین‌تر از ۱۸- درجه سانتیگراد نگهداری می‌شود. بستنی به علت داشتن چربی و خامه و در برخی موارد به علت وجود نمک در ساختارش، نیاز به دمایی پایین دارد تا بتواند شکل خود را حفظ نموده و حالت نرم شده را به خود نگیرد. معمولا برای نگهداری بستنی در ابعاد بزرگ از کمپرسورهای دو مرحله ای استفاده می‌شود. ما در مجموعه تجهیزات و تاسیسات ملل، می توانیم کارگاه های شما را به این سردخانه ها تجهیز کنیم.سردخانه ها بر اساس حجم و ابعاد به دسته های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

– سردخانه بزرگ صنعتی
– سردخانه کانکسی
– سردخانه متحرک
– سردخانه اتاقی

ساخت سردخانه کوچک هتلی
کاربرد سردخانه هتلی که با نام سردخانه اتاقی شناخته می شوند برای نگهداری مواد غذایی در هتل ها، رستوران ها یا ذخیره میوه‌ در باغ‌ها کاربرد دارد. به این صورت که یک اتاق درون ساختمان در ابتدا به کمک ساندویچ پانل عایقکاری شده و سپس تجهیزات سرمایشی درون آن نصب می‌شوند.

سردخانه کانکسی – قابل تحرک
در صورتی‌که مشتریان ما در مجموعه تجیهزات و تاسیسات ملل نیاز به سردخانه کوچک و متوسط داشته باشند اما فضای آنها باز باشد، نیاز به سردخانه قابل حمل و یا سردخانه کانکسی است که به جای استفاده از دیوارهای اتاق، از کانتینر و یا سازه فلزی استفاده می‌شود.

سردخانه بزرگ صنعتی
سردخانه های بزرگ صنعتی که عموما برای ذخیره و انبار مواد غذایی در حجم انبوه کاربرد دارند  از اتاق‌های زیادی تشکیل شده اند و در  که هر اتاق با توجه به نیاز سرما دریافت کرده و مواد غذایی به خصوصی در هر اتاق قابل نگهداری است. انبارهای مواد غذایی فاسد شدنی عمومی شهرها که باغداران عمده و یا توزیع کنندگان اصلی گوشت و مرغ از آن استفاده می کنند در این دسته قرار دارند. این انبار ها بسته به شرایط از سیستم فریونی و یا آمونیاکی بهره گیری می‌کنند.

انواع سردخانه بر اساس نوع اتمسفر

سردخانه کنترل اتمسفر
سردخانه کنترل اتمسفر برای نگهداری طولانی مدت برخی مواد ساخته می‌شود که نیازمند ایجاد شرایط خاص از نظر ترکیب هوای درون اتاق است. از جمله این شرایط کاهش غلظت اکسیژن یا اتیلن است.

– در نوع اول دی اکسید کربن از مخزن مجاور اتاق به داخل تزریق شده و ترکیب هوا را تغییر می‌دهد.

– در حالت دوم برخی ترکیبات هوا به کمک فیلترهایی خاص از هوا جدا شده و از اتاق خارج می‌شوند.

به کمک این فرآیند فساد برخی مواد غذایی به تاخیر افتاده و شرایط برای نگهداری طولانی مدت آنها فراهم می شود.

سردخانه معمولی
در سردخانه با هوای معمولی فقط دما و رطوبت هوا کنترل می‌شود.

با این توضیحات مشخص شد که سردخانه ها طیف وسیعی از تجهیزات و تاسیسات سرمایشی را تشکیل می دهند و ما در مجموعه تاسیسات و تجهیزات ملل فعالیتهای گسترده ای را در خصوص تامین و تجهیز مکان مشتریان به انواع سردخانه انجام می دهیم.

نظر دهید